Tövbe Duası


Kutsal Hafta

Günahların İtiraf Edilmesine Çağrı

Tanrı’nın istediği kurban ezik bir ruhtur. Tanrı alçakgönüllü ve pişman bir yüreği hor görmez. (Mezmur 51:17)

Merhametli olan Tanrımız’a yaklaşalım,  hatalarımızı ve günahlarımızı, pişmanlık ve imanla kabul edelim.  Hep birlikte günahlarımızdan tövbe edelim. 

 

(İlahi olarak söylenebilir)

//Ey Tanrım, temiz bir yürek yarat//

// Yeniden kararlı bir ruh var et içimde //

İçimde, ey Tanrım.

Ey Tanrım, temiz bir yürek yarat.

 

Günahların İtiraf Edilmesi

Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’ta bir olan Tanrımız, seni sevmemiz gerektiği şekilde sevmedik. Devamlı kendimize güvendik, Ruh’un aracılığılıyla bizimle değilmişsin, bize rehberlik etmiyormuşsun ve bizimle konuşmuyormuşsun gibi yaşadık. Dua ve Kutsal Söz’ün aracılığıyla seni tanımadaki gayretsizliğimizi bağışla. Seni düşüncelerimizin ve sohbetlerimizin merkezi yapmadığımız için bizi bağışla.

Ey Tanrım, temiz bir yürek var et içimde

Ruh’un gücü aracılığıyla değişip büyümek konusundaki isteksizliğimizi itiraf ediyoruz. Saflığını ve Kutsallığını görmezden geldik ve kendi yaşamlarımızda olmasını istediğin kutsallığı umursamadık. Anlayışımızda ve imanımızda büyümek için senin yollarını izlemediğimiz, hayatımızda derin bir değişim arzulamadığımız için bizi bağışla. Çarmıhtaki ölümün ve ölümden dirilişin aracılığıyla bize gösterdiğin sevginin gücünü küçümsediğimiz için bizi bağışla.

Ey Tanrım, temiz bir yürek var et içimde

Rab, başkalarını sevip onlara hizmet etmek yerine kendimize odaklandığımız için bizi bağışla. Gerek gururlu bir şekilde tepeden bakarak, gerek kıskanarak kendimizi başkalarıyla kıyasladığımız için bizi bağışla. Mesih’teki kardeşlerimizle ilişkilerimizde barış ve esenliğin peşinden koşmadığımız için bizi bağışla. Yoksullara ve seni tanımayanlara karşı ilgisizliğimizi bağışla.

 

(İlahi olarak söylenebilir)

//Ey Tanrım, temiz bir yürek yarat//

// Yeniden kararlı bir ruh var et içimde //

İçimde, ey Tanrım.

Ey Tanrım, temiz bir yürek yarat.

 

Bağışlandığımızın güvencesi

Göksel Babamız kimsenin yok olmasını istemez, tövbe eden herkese yeni yaşam vermeyi arzular. Kurtarıcımız Rab İsa biraz önce itiraf ettiğimiz günahların her birini silmek için canını verdi. Ölümden dirildi ve bize Ruhu’nu verdi, öyle ki doğruluğu, iyiliği ve tamlığı kucaklamak üzere güçlendirilelim. Tanrımız bizi bağışlıyor ve suçumuzu siliyor. Işıkta yürümek ve şimdiden sonsuza dek O’nunla paydaşlık içinde yaşamak üzere bize davette bulunuyor.